Teplo si s nami tento rok zatiaľ skôr len zalaškovalo a telom i dušou záhradkári musia chvíľami statočne odolávať vábeniu vytopeného domova. Vábenie záhrady, ktorej vzhľad sa každým dňom mení, a práca je na nej po zime naozaj veľa, ale odolať nemôže.
Nezabudnite na trávnik
Na jar by sa mali zazelenať nielen stromy a kríky, ale aj trávnik. Po zime mu väčšinou chýba farba aj hustota. Preto rýchlo začneme dôkladným upratovaním jeho povrchu a pokúsime sa trávnik ozdraviť, aby bol opäť krásny a hustý. Kdeže, trávnik sám nenarastie, musíme sa oň starať. Odstránime všetko napadané a naviate lístie, vertikulačnými hrabľami vyhrabeme alebo prerežeme minimálne do hĺbky 3 cm existujúcu mačinu, čím trávnik prevzdušníme. Súčasne sme odstránili mach a niekoľkocentimetrovú nepriepustnú vrstvu, ktorej sa hovorí trávna plsť – a trávnik už teraz je ako znovuzrodený. O niekoľko dní bude pekný. Omladzovacia kúra obmedzuje rozvoj machov, ktoré sú problémom snáď každého staršieho trávnika. Pravidelným jesenným vápnením a zhrabovaním lístia v predjarí a na jeseň predsa len výskytu machu predchádzame.
Pokiaľ sa ku koreňom nedostávajú živiny, tak nemôže porast prospievať. Cez plsť sa do pôdy nedostane ani voda, ani ostatné dôležité výživné látky. „Vyčesanú“ zobranú hmotu kompostujeme a trávnu mačinu posilníme najlepšie aplikáciou plného kombinovaného hnojiva. Vhodná je aj malá dávka liadku vápenatého, ktorý pomôže trávnym rastlinám s rýchlou regeneráciou. Ak máme v trávniku predsa len poškodené miesta, vykonáme prísev. Na holé miesta pridáme trávne osivo použité pri jeho zakladaní, ktoré rýchlo nepekné miesta zaplnia. Trávnik, ktorý sme založili na jar, ošetrujeme veľmi šetrne, pokiaľ spoľahlivo nezakorení.
Udržiavanie výšky trávnika na požadovanej úrovni rozhoduje do značnej miery o jeho estetickej pôsobnosti. Výslednú hustotu trávnika môžeme ovplyvniť jeho kosením, pretože pravidelné odstraňovanie vegetačného vrcholu ovplyvňuje aktivitu fytohormónov, ktorá sa premieta do intenzity odnožovania tráv. Prerastený trávnik skracujeme na požadovanú výšku v niekoľkodňových intervaloch postupne. Všetky trávniky kosíme podľa účelu, ku ktorému ich pestujeme, a podľa rýchlosti obrastania v potrebných intervaloch. Za dobrého počasia vykonáme v predstihu postrek selektívnym herbicídom, ktorý zničí nežiaduce buriny.
Na pamäti musíme mať, že trávnik nesmie nikdy preschnúť, av štrnásťdňových až dvadsaťdňových intervaloch trávne porasty prihnojujeme dusíkatými hnojivami, aby sme udržali ich svieži zelený vzhľad.