- Reklama -zprávy

15 VECÍ, KTORÉ STE O KRÁĽOVNE NEVEDELI. ALŽBETA II. SLAVIE Alžbeta II.

Date:

Share:

Alžbeta II. je vôbec najdlhšie vládnucim britským monarchom, na tróne už strávila neuveriteľných 70 rokov. Počas jej panovania sa na čele vlády vystriedalo 14 ministerských predsedov, ona sama z Buckinghamského paláca prizerala rozpadu britskej koloniálnej ríše i vstupu svojej krajiny do Európskych spoločenstiev. Stále je tu ale množstvo fascinujúcich zaujímavostí, ktoré ste o nej možno nevedeli. A kedy inokedy si ich pripomenúť ako pri oslave jej 96. narodenín.

 1. Kráľovná sa narodila 21. apríla 1926 krátko pred treťou hodinou rannou. Oficiálne však v tomto termíne narodeniny nikdy neslávia. Tradične spája oslavy až s júnovou vojenskou prehliadkou Trooping the Colour. Tento presun je spojený s mnohoročnou tradíciou a má aj praktický dôvod – počasie. V apríli totiž v Anglicku takmer neustále prší.
 2. Kráľovnou sa pôvodne vôbec štát nemala. Všetci totiž predpokladali, že povládne jej strýko, ktorého deti budú v poradí následníctva vyššie. Eduárd VIII. bol ale donútený abdikovať, pretože sa rozhodol pojať za ženu už niekoľkokrát rozvedenú Američanku Wallis Simpsonovú. Na trón tak zasadol Alžbetín otec Juraj VI. az mladučkej princeznej sa stala priama následnica trónu.
 3. Jej kráľovskú korunu zdobí 2868 diamantov, pričom ten najväčší má 317 karátov. Nájdete na nej aj 17 zafírov, 11 smaragdov a 269 perál. Alžbeta II. ju mala pri svojej korunovácii v júni 1953 a roky ju nosila aj na zasadnutí parlamentu.
 4. Takmer rok prehovárala Alžbeta svojho otca, aby mohla počas 2. svetovej vojny vstúpiť do britských ozbrojených síl. Nakoniec sa jej to podarilo a stala sa tak prvou ženou z britskej kráľovskej rodiny, ktorá slúžila v armáde.
 5. Zároveň je možno jediným žijúcim panovníkom, ktorý si vie sám na aute vymeniť kolesá aj prevodovku. Ešte donedávna Alžbeta II. svoje vozidlo sama riadila, najmä počas letnej dovolenky.
 6. Jej zosnulý manžel, princ Philip, bol jej bratrancom z tretieho kolena. Prvýkrát sa s ním stretla, keď mala osem rokov na svadbe princeznej Mariany Gréckej a jej strýka, princa Jiřího. Päť rokov nato sa doňho zamilovala a začala si s ním vymieňať listy. Vzali sa v roku 1947.
 7. V atmosfére povojnovej núdze použila kráľovná na svoje svadobné šaty vlastné prídelové lístky a asi ďalších 200 odevných kupónov pridelených vládou. Róba bola napriek tomu nádherná – hodváb vo farbe slonoviny zdobilo 10 000 perál a vyšívaná vlečka merala viac ako štyri metre. Novomanželia vtedy dostali z celého sveta asi 2500 svadobných darov.
 8. Počas svojej vlády navštívila kráľovná viac ako 115 krajín, a zrejme tak predstavuje najscestovanejšiu hlavu štátu v dejinách. Cestovný pas ani vodičský preukaz pritom nevlastnia. Dáva to však zmysel, tieto doklady sú totiž v Británii vydávané v jej mene.
 9. Elektronická komunikácia nebola Alžbete II. nikdy cudzie. Svoj prvý e-mail poslala už v roku 1976. Je tiež na Twitteri aj na Facebooku, v roku 2019 potom publikovala svoj prvý post na Instagrame.
 10. Čo sa týka športu, konkrétne futbalu, fandí kráľovná londýnskemu Arsenalu. Sama rada jazdí na koni (prvýkrát na ňom sedela už v dvoch rokoch) a miluje preteky poštových holubov. Exceluje vraj aj v kartovej hre pasiáns, u nás známych skôr pod menom solitaire.
 11. Aby bola v dave na prvý pohľad vidieť, volí Alžbeta II. vždy výrazné, žiarivé kostýmy v pastelových tónoch. V súkromnom živote dáva prednosť tmavším a neutrálnym prírodným odtieňom. Jej šatník má aj zaujímavú českú stopu. Niektoré hodvábne šatky, ktoré kráľovná vo voľnom čase rada nosí, vytvorila pôvodom česká dizajnérka Ivana Nohel.
 12. Dôležitú úlohu v jej šatníku hrá kabelka. Slúži totiž nielen ako módny doplnok, ale aj ako symbol, ktorým kráľovná personálu naznačuje svoje prianie. Keď si ju napríklad preloží z ruky do ruky, dáva najavo, že je prebiehajúcim hovorom už unavená a praje si ho ukončiť. Ak odloží kabelku na stôl, znamená to, že sa stolovanie blíži ku koncu.
 13. Alžbeta II. patrí k najväčším relitným magnátkam sveta. Vlastní viac ako 600 rôznych nehnuteľností, hrady a zámky počnúc a vidieckymi domami, tvrzi a mlyny končiac. Svoju prvú nehnuteľnosť pritom získala už vo svojich šiestich rokoch – to keď jej obyvateľov Walesu venovali detský domček pomenovaný Y Bwthyn Bach, teda „chatka“. Dom s doškovou strechou stojí asi päť kilometrov od hradu Windsor.

 1. Najväčšou rezidenciou britskej kráľovskej rodiny je samozrejme Buckinghamský palác, ktorý obsahuje 775 izieb, 78 kúpeľní, 19 slávnostných sál, vlastné kino, bazén, ambulanciu aj klenotníka. Hlavným sídlom panovníka je od roku 1837, kedy sa sem nasťahovala kráľovná Viktória.
 2. Hodnota majetku kráľovskej rodiny je aktuálne odhadovaná na 29 miliárd dolárov.

━ nové příběhy

Čistenie fasády od lastovičiek a iných nevítaných návštevníkov

Fasáda je tvárou každého rodinného domu či každej bytovky, a teda aj vizitkou majiteľov. Čistá a dobre udržiavaná fasáda nielenže zvyšuje hodnotu celej nehnuteľnosti,...

Ako ľahko vytvoriť súkromie na vašom pozemku? Pomôže tieniaca tkanina na plot

Je mnoho rodín alebo jednotlivcov, ktorí nemajú peniaze nazvyš na to, aby si nechali postaviť plot podľa svojich predstáv. Spravidla ide o plot, ktorý...

Tipy na úspešnú záhradnú párty

Zahradná párty je skvelý spôsob, ako stráviť príjemný čas s priateľmi a rodinou v relaxačnom prostredí svojej záhrady. Tieto neformálne stretnutia ponúkajú ideálnu príležitosť...

Vianočné dekorácie sú súčasťou vianočnej výzdoby.

Vianočná výzdoba pozostáva už tradične z vianočného stromčeka a dopĺňa ju aj vianočná girlanda či adventný veniec. Adventný veniec, na ktorom sa postupne zapaľujú štyri adventné...

Aké palivo do vozidla: Diesel, benzín alebo elektrina?

Súčasný automobilový priemysel ponúka širokú škálu možností paliva, čo môže zanechať mnohých vodičov v rozpakoch. Pri rozhodovaní medzi dieselom, benzínom a elektrinou zvážte niekoľko...
- Komerční sdělení -pr článek