Na dom postavený z Porothermu sa bude hodiť špeciálna ľahčená jadrová omietka Weber. Zdroj: Saint-Gobain.cz
Na dom postavený z Porothermu sa bude hodiť špeciálna ľahčená jadrová omietka Weber. Zdroj: Saint-Gobain.cz
Máte dom postavený z tepelnoizolačných tehál, ako je Ytong alebo Porotherm? Potom je tento článok presne pre vás. Na fasádu totiž potrebujete iný omietkový systém ako ten na klasicky zateplené stavby. Prečo? A kde takéto riešenie zohnať? Na to všetko teraz odpovieme.
Za posledných 40 rokov sa výrazne zvýšili požiadavky na tepelnú ochranu budov a rýchlosť výstavby. Materiály a technológie tak museli prejsť množstvom zmien, aby novým nárokom vyhoveli. A pokrok neminul ani tehlu.
Lepšia tepelná izolácia si žiada ďalšie inovácie
Tehly vyrobené v 70. rokoch sa od tých dnešných v mnohom líšili: boli plné, spájali sa v ložnej aj styčnej škáre, pričom bežná šírka škár sa pohybovala medzi 10–20 mm. Murivo navyše nebolo zďaleka také presné, pretože sa ložná strana nebrúsila. Teplo aj chlad mohli murivom oveľa lepšie prechádzať a na omietku neboli kladené také veľké nároky.
Dnes sa vyrábajú tepelnoizolačné tehly s premysleným systémom dutín a voštín, ktoré môžu byť navyše vyplnené izolantom. Veľmi dobre bráni úniku tepla, čo je z hľadiska vášho pohodlia a úspory energií výhodné, ale taktiež to znamená oveľa vyššie nároky na omietku. Zatiaľ čo murivo z pôvodných tehál by sa na slnku zahrialo na 45 °C, pri tepelnoizolačnom murive s rovnakým odtieňom omietky to môže byť až 70 °C. Takú teplotu klasická vápennocementová omietka nevydrží a popraská. Aké riešenie teda zvoliť?
Stavte na omietkový systém Weber
Spoločnosť Weber vyvinula niekoľko špeciálnych jadrových omietok vhodných práve na tepelnoizolačné murivo. Sú ľahčené, vystužené armovacími vláknami a majú vysoký podiel granulátu z penového polystyrénu (až do 30 %). A práve preto im neuškodia ani vysoké teploty, ani prudké ochladenie alebo iné poveternostné vplyvy.
Aké sú ďalšie výhody týchto ľahčených jadrových omietok Weber?
Perlinku nemusíte aplikovať po celej ploche fasády, stačí na kritické miesta (preklady, rohy okien a dverí a pod.).
Hodí sa na ručné aj strojové spracovanie.
Majú nízke pnutie.
Ľahké pohyby v konštrukcii zvládajú lepšie ako stierka s perlinkou.
A ktorú konkrétnu omietku vybrať? Pokiaľ máte pórobetónové murivo (napr. z Ytongu), bude sa vám hodiť, weberdur 140 SLK, pre murivo z klasických keramických tehál (napr. Porotherm) zvoľte weberdur 137 alebo weberdur 132.