- Reklama -zprávy

MÔŽE VÁM JARNÝ DETOX UŠKODIŤ? NEBEZPEČENSTVO, TIPY A PLACEBO EFEKT

Date:

Share:

S príchodom jari mnohí ľudia začínajú takzvaný jarný detox. Niektorí sa pre túto známu a často tiež veľmi kritizovanú očistu organizmu rozhodnú kvôli túžbe po pevnom zdraví, iní zase dúfajú, že vďaka detoxu schudnú a budú pripravení na blížiace sa leto. Už niekoľko rokov sa však rozoberá, či detox nie je iba marketingovým mýtom. Čo je kľúčom k zdraviu?

Už mnoho rokov ľudia poznajú pojem detox, ktorý sa do povedomia dostal predovšetkým vďaka slávnym osobnostiam. Očistu organizmu v modernej dobe využili firmy a z dobrej myšlienky sa stal biznis.

Zatiaľ čo známe tváre, ktorým značky platia za spolupráca, detox často vyzdvihujú do nebies, odborníci na výživu sú toho názoru, že detoxikačné kúry nie sú potrebné, pretože ľudské telo sa detoxikuje samo. Špecialisti tiež kritizujú slogany výrobkov či príspevky na sociálnych sieťach. Tie totiž často vyzerajú, ako keby pôsty či bylinky do ľudských životov nepatrili už stovky rokov.

Nespočet produktov aj tipov a placebo efekt
Lekárne na svojich weboch najčastejšie ponúkajú kvapky s pestrecom mariánskym či tabletky, bylinky a čaje od firiem, ktoré sa priamo špecializujú na detox organizmu. Influencerky zase často odporúčajú piť iba ovocné či zeleninové šťavy a kokosovú vodu, užívať epsomskú soľ, detoxikačné čaje, bylinky a prášky, ktorým v názve samozrejme nechýba slovo „detox“. V neposlednom rade majú tiež v obľube propagovať nejaký pôst. Tieto tipy však môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Hoci k detoxu už niekoľko rokov patria negatívne konotácie, je nutné dodať, že v rámci psychosomatiky môže mnohým pomôcť. Niektorí ľudia si totiž napríklad vďaka pitiu štiav môžu vytvoriť pocit, že pre svoje telo robia niečo dobré a razom pociťujú menej stresu. Jednoducho ide o starý známy placebo efekt.

Kľúčový je dlhodobý zdravý životný štýl
Odborníci veria, že kľúčom k zdraviu je dlhodobý zdravý životný štýl. Teda konzumovanie takzvaných skutočných potravín, užívanie vitamínov, správne rozloženie dennej konzumácie potravín, dodržiavanie pitného režimu, pohyb a taktiež kvalitný spánok. Dôležité je tiež uvedomiť si, že každý človek je iný, preto neexistuje jedna správna cesta. Ľudia by sa tiež nemali báť zájsť za expertov na výživu a absolvovať odporúčané vyšetrenia. Čo zvláda spracovať telo jedného jedinca, môže telu druhého spôsobiť zdravotné problémy.

„Účinky zelených superpotravín na detox sú úplne minimálne a ich význam preukázaný nebol. Ľudia by sa mali zamerať na pestrý jedálniček. Každý deň za nás zadarmo detoxikujú orgány. Dopriať si ovocné smoothies a šťavy v rozumnej miere môžete, konzumovať ich ale v rámci očisty organizmu v rámci niekoľkých denných programov je skôr kontraproduktívne. Pre telo je taká kôra paradoxne záťažou,” myslí si špecialistka na výživu Karolína Fourová, ktorá za problematické považuje aj detoxikačné čaje a pilulky. Tie podľa nej akurát vyvolávajú väčšiu potrebu močenia, kvôli ktorému ľudia prichádzajú o prospešné baktérie.

Ideálne by bolo, keby detox mohol byť spájaný iba s uzdravujúcim procesom u naozaj chorých či závislých pacientov, ktorí potrebujú z tela dostať návykové látky a začať cestu k zdravému psychickému aj fyzickému stavu. U ostatných je potom kľúčové stravovať sa zdravo, hýbať sa a dopriať si dostatok spánku.

━ nové příběhy

Doprajte si exkluzívny hudobný zážitok vďaka gramofónu

Gramofóny sa po rokoch opäť vrátili na výslnie popularity ako štýlové retro. Ako si dopriať skutočne exkluzívny hudobný zážitok? Podľa čoho vybrať gramofón Gramofón pôsobí skôr...

Viete, kde kúpiť certifikované matrace za prijateľné ceny?

Veľakrát nemusíme chodiť ďaleko, a pritom si môžeme kúpiť výborný, kvalitný tovar, ktorý je osvedčený a obľúbený veľkým množstvom klientov. To platí aj o...

Herné stoličky vám zaistia pohodné a zdravé sedenie pri každej virtuálnej zábave

Je úplne bežné, že mnoho z nás trávi aspoň pár hodín týždenne hraním online hier, kúpených nainštalovaných hier či iných druhov zábavy pri počítači. Či...

Bezpečnosť v prírode a pri love – Na aké 3 veci nezabudnúť?

Poľovníci sú zvyčajne známi svojimi puškami a poľovníckym oblečením, ale tie tvoria len malé percento potrebného vybavenia skúseného poľovníka. V skutočnosti musí byť moderný...

Kúpeľňa a WC: spolu alebo oddelene?

Pri výbere nového bývania si často všímame aj veľkosť kúpeľní. Kým niekomu stačí sprchový kút a miesto na práčku iní dávajú prednosť väčšej kúpeľni, v ktorej...
- Komerční sdělení -pr článek