Predaje nehnuteľností za uplynulé mesiace už nejdú tak ľahko, ako to bolo v období rekordne nízkych úrokov hypoték. Znamená to jediné. Aby ste predali nehnuteľnosť, musíte sa jednoducho snažiť viac a aktuálnej situácii prispôsobiť nielen cenu, ale aj spôsob prezentácie predávanej nehnuteľnosti. Ak ešte navyše nechcete realitnej kancelárii platiť províziu, oplatí sa predaj vziať do vlastných rúk. Treba si však uvedomiť, že kľúčom k úspechu sú aj správne fotografie. Poradíme, ako na to.
Poriadne poupratujte a priestor odosobnite
Môžete mať krásne zariadený byt, nedávno menené hliníkové vchodové dvere či nadštandardnú výbavu, ktorú ste ochotný novému majiteľovi prenechať spolu s bytom. Všetko toto môže byť úplne zbytočné, ak prvý dojem budú kaziť fotografie priestoru, v ktorom je neporiadok. Treba však dodať, že ani bežné upratovanie nie je spásonosnou myšlienkou a samo o sebe stačiť nemusí.
V tomto smere sa okrem bežného upratovania preto odporúča aj tzv. home staging, teda precíznejšia príprava nehnuteľnosti na predaj. V rámci home stagingu dôjde k tzv. odosobneniu priestoru a jeho úprave tak, aby pre potenciálnych kupujúcich pôsobil lákavo. Po tomto procese tak v predsieni nebude zašpinená pracovná obuv, rozhádzané hračky v detskej izbe či povyťahované riady v kuchyni.
Na fotenie použite kvalitný fotoaparát a objektív
Fotoaparáty v smartfónoch síce už dnes dokážu robiť kvalitné fotografie, no ak chcete skutočne dosiahnuť ten správny efekt, stačiť nebudú. Stále sa oplatí na vyhotovenie profesionálnych fotografií siahnuť po kvalitnom fotoaparáte a následne si vyhradiť čas aj na predfinálne úpravy. Vo všeobecnosti sa odporúča použiť širokouhlý objektív, ktorý nielenže umožní vyniknúť všetkým detailom v miestnosti, ale aj umocní pocit priestrannosti.
Základom je dostatok svetla
Toto pravidlo už môže mnohým pripadať samozrejmé, no napriek tomu sú pri zhruba polovici inzerátov nehnuteľností fotky príliš tmavé či jednoducho nelákajú. Je to pritom škoda, pretože kvalitná fotka dokáže doslova vypovedať aj tisíc slov. Fotenie nehnuteľnosti preto určite odporúčame vykonávať počas denného svetla. Nič nepokazíte ani tým, ak rozsvietite lustre a stolné lampy, ktoré vnútorné priestory presvetlia ešte viac a eliminujú tmavé miesta, ktoré by na fotke pôsobili rušivo. Navyše, vhodne nasvietený vnútorný priestor pôsobí atraktívnejšie.
Zjavné chyby nehnuteľnosti nezatajujte
Je úplne prirodzené, že chcete, aby nehnuteľnosť vyzerala na fotografiách čo najlepšie. Určité úpravy v postprodukcii preto nie sú problémom, avšak vyhnite sa retušovaniu či rôznym iným zavádzajúcim technikám, ktoré by zakrývali zásadné nedostatky. Okrem sklamaných obhliadajúcich tým absolútne nič nezískate. Hoci prasknuté odpadové potrubie či iné závady na fotkách nemusia pôsobiť vôbec dobre, autenticitu a úprimnosť záujemcovia určite ocenia a zároveň nebudete mať nepríjemný pocit, že niečo musíte tajiť.
Foťte vo výške hrudníka a s vyrovnaným fotoaparátom
Na fotenie nehnuteľností vám nepostačí len technika, ako je fotoaparát a statív, treba s nimi vedieť aj zaobchádzať. Nuž a kým nejdete fotiť rozostavanú nehnuteľnosť, potrebná nebude ani pracovná obuv. Vo všeobecnosti sa odporúča fotiť miestnosti vo výške hrudníka a záber dôsledne vyrovnávať s rohmi. V tomto smere sa určite oplatí trochu potrénovať a prípadne si pribrať niekoho, kto má fotenie aspoň trochu „v oku“.
Koľko fotiek je tak akurát?
Na záver ešte jeden tip, ktorý sa netýka ani tak kvality fotografií, ako ich počtu. Dve či tri je určite málo a takýto počet fotiek nikoho neosloví. Opačným extrémom sú zas inzeráty s nehnuteľnosťami, na ktorých je doslova nafotený každý detail a počet fotografií prevyšuje 50. Týmto spôsobom opäť záujemcov skôr odradíte a v množstve fotografií ľahko zaniknú tie dôležité s výpovednou hodnotou. Skúste preto z celého fotenia vybrať okolo 15 až 20 najlepších fotografií, ktoré pridáte spolu s inzerátom.