Rekreačné nehnuteľnosti nie sú iba zaujímavou investíciou, ale aj lákavou možnosťou ako v lone prírody tráviť svoj voľný čas, uniknúť z rušného mesta a vytvoriť si vlastnú oázu pokoja. V uplynulých rokoch sa predajom rekreačných nehnuteľností mimoriadne darilo, samotný nákup však zďaleka nemusí byť vždy jednoduchý, pričom urobiť chybu je pomerne ľahké. Mali by ste preto vedieť, ako sa pri výbere rekreačnej nehnuteľnosti zorientovať a na čo si dať pozor.
Prečo je také lákavé vlastniť rekreačnú nehnuteľnosť?
Už v úvode sme naznačili, prečo sú rekreačné nehnuteľnosti pre mnohých ľudí takým lákadlom. V prvom rade sa z nej môže stať oddychové útočisko pre vás a vašu rodinu. Predĺžené víkendy, dovolenky či rôzne sviatky, ak budete mať rekreačnú nehnuteľnosť, vždy budete mať kde tráviť svoj voľný čas. Napokon, nejeden chalupár aj žije štýlom „cez týždeň v meste, cez víkend na chate“. Na tomto mieste si môžete vytvoriť krásne zážitky a prežiť so svojimi najbližšími naozaj nezabudnuteľné chvíle.
Vlastníctvo rekreačnej nehnuteľnosti má však aj investičný rozmer. Počas nevyužívania ju totiž môžete prenajať a ak je vaša nehnuteľnosť v turisticky atraktívnej lokalite, príjmy z prenájmu môžu dosahovať veľmi zaujímavé sumy. Netreba napokon zabúdať ani na vysokú pravdepodobnosť, že v dlhodobom časovom horizonte sa hodnota samotnej nehnuteľnosti bude zvyšovať. Aby sa pre vás vlastníctvo rekreačnej nehnuteľnosti nestalo nočnou morou, pripravili sme pre vás tipy, ako sa pri výbere zorientovať.
Stanovenie realistického rozpočtu
Hneď na úvod si realisticky zhodnoťte vaše finančné možnosti. Koľko si na rekreačnú nehnuteľnosť môžete dovoliť minúť, koľko bude stáť údržba, prevádzka a tiež, aké vysoké budú náklady na dopravu z miesta bydliska. Premýšľajte aj do tých najmenších detailov, pretože práve tie môžu v dlhodobom časovom horizonte zavážiť. Nezabúdajte, že získať hypotéku na rekreačnú nehnuteľnosť môže byť výrazne náročnejšie ako v prípade nehnuteľností na bývanie. Tak ako sa v priemysle využívajú havarijné súpravy pre prípad problémov, majte aj vy svoj plán B pre ten najhorší možný scenár, ktorý by mohol nastať.
Lokalita a dispozícia pozemku
Výber lokality je často sentimentálnou záležitosťou. Ak vás jednoducho za srdce chytia Nízke či Vysoké Tatry, zrejme nebudete hľadať rekreačné pozemky na južnom Slovensku. V niektorých lokalitách však môžete už teraz naraziť na nedostatok voľných nehnuteľností a tak si zvážte, do akej miery ste ochotný upustiť zo svojich požiadaviek. Pri prehliadaní konkrétnych ponúk nezabudnite realisticky zhodnotiť dispozíciu a využiteľnosť pozemku podľa plánovaného využitia.
Realisticky zhodnoťte svoje možnosti
Stať sa majiteľom rekreačnej nehnuteľnosti nie je iba otázkou peňazí, ale aj toho, koľko času jej budete schopný venovať. Mali by ste si preto vyberať aj podľa svojich časových možností. Položte si otázku, či zvládnete starostlivosť o celý objekt vrátane pozemku, prípadne či tieto činnosti nezveriť profesionálom, ktorí sa starajú o upratovanie kancelárií a ubytovacích zariadení. Premyslite si tiež, ako často budete svoju nehnuteľnosť môcť navštevovať.
Pozor na stav nehnuteľnosti
Ako pri kúpe akejkoľvek inej nehnuteľnosti, aj v tomto prípade je na mieste dôkladná kontrola aktuálneho stavu a posúdenie potenciálnych úprav do budúcnosti. Oplatí sa, ak miestnosti sú dobre a prakticky usporiadané, pričom hodnotu nehnuteľnosti zvyšujú aj kvalitné stavebné prvky.
Vašej pozornosti by nemala ujsť ani tepelná izolácia, vlhkosť stien, kvalita krovu a strešnej krytiny. Strecha môže byť zdrojom mnohých problémov a preto sa oplatí skontrolovať viac ako asfaltové pásy či iné izolačné prvky. Ďalšou podstatnou vecou je prívod elektriny, pitnej vody, spôsob vykurovania, a oplatí sa, ak plynovú prípojku a kotol skontroluje plynár Bratislava. Zaujímajte sa aj o to či daný objekt nie je považovaný za pamiatku, pretože to so sebou prináša celý rad obmedzení pri prípadnej rekonštrukcii a stavebných úpravách.
Foto: elements.envato.com