Zariaďovanie nového bývania dokáže byť veľkou výzvou a nie je ničím výnimočným, ak neviete, z ktorého konca začať. Pripravili sme pre vás prehľad 7 praktických zásad, ako sa k zariaďovaniu nového bývania postaviť a na čo určite nezabudnúť.
Pôjde to aj bez profesionála?
Hneď na úvod zodpovedajme na základnú otázku, či sa vôbec zaobídete bez interiérového dizajnéra? Hoci interiérový dizajn nie je vôbec jednoduchou disciplínou, tak ak nemáte špecifické požiadavky, neobyčajné priestorové usporiadanie alebo absolútne žiadnu predstavivosť, zvládnete si interiér navrhnúť aj sami. Nie je to tak, ako keď pri riešení zložitých vzťahov na súde potrebujete odborníka na rodinné právo, aby ste ovplyvnili svoj život. Ak si interiér navrhnete sami, výsledok zrejme nebude na takej úrovni, ako pri návrhu od profesionála, no na druhej strane vás poteší finančná úspora.
Ak ste sa rozhodli vziať zariaďovanie do vlastných rúk, máme pre vás 7 zásad, s ktorými celý proces zvládnete jednoduchšie.
Pracujte s rozdelenou dispozíciou
Skôr ako sa pustíte do detailov, rozdeľte priestor na funkčné zóny. Spravte si zoznam činností, ktoré sa budú v priestore odohrávať a snažte sa medzi nimi nájsť logické súvislosti. Živí vás performance digitálna agentúra a permanentne pracujete z domu? Potom budete potrebovať dôkladne zariadenú pracovňu. Touto optikou sa potom pozrite aj na vstupné priestory, technickú miestnosť či zóny vyhradené oddychu.
Navrhujte „od podlahy“
Začínať s prázdnym papierom, resp. návrhom v elektronickej podobe nie je vôbec jednoduché. Doslova sa však oplatí začať od podlahy. Ak pre jednotlivé miestnosti budete mať už presne vymyslený typ a farebné stvárnenie podlahy, uvidíte, že ďalšie navrhovanie vám pôjde ľahšie.
Vytvárajte funkčné celky
Premýšľajte nad tým, ako budete jednotlivé časti a zariadenie bytu používať. Typickým prepojením je obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou, pričom v tomto smere dokážu byť funkčné kuchyne Nolte priam ozdobou celého priestoru. Dobrým príkladom je ale aj prepojenie obývačky s pracovným kútikom, alebo ak to rozmery miestnosti dovolia, tak oddelenie menších zón posuvnými stenami.
Nepodceňujte úložné priestory
Kam sa to všetko pomestí? Neuspokojujte sa s tým, že úložných priestorov máte dostatok, najmä v prípade, že čakáte prírastok do rodiny. Pri úložných priestoroch je pritom dôležitá nielen ich kapacita, ale často aj to, aby ste veci mali rýchlo poruke, alebo aby dokázali vaše zásoby dôkladne zamaskovať.
Stavte na kvalitné a nadčasové materiály
Ak hľadáte istotu a nechcete príliš vymýšľať, stavte na nadčasové a kvalitné materiály. Ak vašou srdcovkou nie je napríklad art deco či vintage štýl, tak práve nadčasová klasika bude tou správnou voľbou. Nemusíte sa tak obávať, že pohľad na interiér vás už po pár rokoch omrzí. Inšpiráciou pre vás môžu byť aj stoličky Prostoria, ktoré nadčasové rozhodne sú.
Ústredný bod pre každú miestnosť
V každej obytnej miestnosti by ste mali určiť alebo nájsť tzv. ústredný bod. Ten bude určovať, ako bude orientovaný nábytok a kde budú ostatné prvky, ako napríklad väčšie vázy, dekorácie či obrazy. Malo by ísť o bod, ktorý po vstupe do miestnosti prirodzene ako prvý upúta pozornosť a okolo ktorého sa bude sústrediť všetko ostatné.
Farby vyberajte s citom
Pri zariaďovaní interiéru sa nevyhnete ani kombinovaniu farieb. Nemajte však z toho strach, stačí dodržať osvedčenú zásadu troch farieb v pomere 60:30:10. Primárna farba by mala byť skôr jemnejšia a menej výrazná. Sekundárna farba ju doplní a môže byť trochu výraznejšia. Pri zvyšných 10 % pokojne popustite uzdu svojej fantázii a vyberte si kontrastnú farbu.
K farbám ale predsa ešte jedno malé upozornenie. Pri ich výbere natrafíte aj na rôzne sezónne palety farieb, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Nieže by vás nemohli inšpirovať, no nespoliehajte sa len na ne a vyberajte si farby skôr podľa vkusu. Uprednostnite tie, ktoré sa vám naozaj páčia a neriaďte sa za každú cenu premenlivými módnymi trendmi.
Foto: elements.envato.com