- Reklama -zprávy

Mariupol nie je celý v ruských rukách, ako tvrdí Moskva, ukrajinské sily zostávajú, povedal Zelenskyj

Date:

Share:

Moskva tvrdí, že Mariupol je pod kontrolou ruskej armády. Zelenskyj povedal, že aj keď je časť mesta pod kontrolou Rusov, ukrajinské sily tu stále kladú odpor.

Obrancovia Mariupolu
Ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených síl Ruska a Doneckej ľudovej republiky, vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa agentúry TASS v besede s prezidentom Vladimirom Putinom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa agentúry Reuters reagoval, že hoci je väčšina kľúčového juhukrajinského prístavného mesta pod kontrolou Rusov, v časti ďalej kladú odpor ukrajinskej sily. Upozornil, že v meste je uväznených 120 000 civilistov, a povedal, že Kyjev sa snaží dojednať s Moskvou výmenu zajatcov za mariupolských vojakov a civilistov.

profimedia-0684043434
Do Ruska bolo násilne odvlečených vyše pol milióna Ukrajincov, uvádza Kyjev

Informáciu o ovládnutí Mariupolu spochybnil okrem iného ukrajinský spravodajský server Ukrajinska pravda. Ten napísal, že sám Šojgu priznal, že v meste zostáva 2000 ukrajinských obrancov. Šojgu povedal, že zostávajúci ukrajinskí bojovníci sú zablokovaní v miestnych železiarňach a oceliarňach Azovstal. Putin nariadil útok na tento hutnícky komplex prerušiť a namiesto toho pokračovať v jeho blokáde.

Rusko sa rozhodlo pre blokádu Azovstalu, pretože ho nemôže dobyť silou, reagoval poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč podľa agentúry Reuters. „Utrpeli tam (Rusi) veľké straty. Naši obrancovia ho naďalej držia,“ dodal Arestovyč.

„Šojg prezidentovi Putinovi o takzvanom dobytí Mariupolu klamal,“ píše Ukrajinská pravda. Web poukázal, že minister obrany síce hovoril o ovládnutí mesta, ale zároveň povedal, že „zakončenie operácie“ v tamojších oceliarňach potrvá ešte „tri alebo štyri“ dni. Aj ruská služba stanice BBC uviedla, že velenie ukrajinskej armády dnes nehlásilo žiadne významné zmeny v prvej frontovej línii.

„Považujem navrhovaný útok na priemyselnú zónu za zbytočný,“ povedal Putin šéfovi rezortu obrany pri stretnutí v Kremli. Podľa Reuters rozhodnutie zdôvodnil snahou ochrániť životy ruských vojakov. Je vraj lepšie počkať, kým obrancom dôjdu zásoby. „Nie je potrebné liezť do tých katakomb a plaziť sa podzemím priemyselných zariadení,“ povedal Putin.

Putin „oslobodenie“ Mariupolu, ako Rusi označujú svoju okupáciu častí Ukrajiny, nazval „úspechom“ a ministrovi pogratuloval. Stanica BBC na svojom webe ale napísala, že v skutočnosti sa za posledných niekoľko dní nič podstatné nezmenilo. „Je to súčasťou pokračujúcej kremeľskej stratégie, ktorá má ruskému ľudu nahovoriť, že všetko ide podľa plánu,“ uviedla stanica.

Ruské obliehanie
Úplné dobytie Mariupolu je podľa Reuters ústrednou časťou plánu Moskvy odrezať Ukrajinu od Azovského mora a vytvoriť pozemný most spájajúci Rusko s ukrajinským polostrovom Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014.

Útok na oceliarne Azovstal, poslednú významnú oblasť ukrajinského odporu v strategicky dôležitom Mariupole, ohlásili v utorok prerušení separatisti z takzvanej Doneckej ľudovej republiky, ktorí sa podieľajú na ruskom obliehaní a dobývaní mesta. Ukrajinskí činitelia pritom obviňovali ruské sily, že na hutnícky komplex zhadzujú extrémne silné bomby.


Pád Mariupolu by mohol byť kritický pre ukrajinskú obranu Donbasu, myslí si expert

Ukrajinské úrady v uplynulých dňoch uviedli, že v Azovstale sú aj stovky civilistov, vrátane žien, detí a seniorov, ktorí sa tam schovali pred ruským ostreľovaním a bombardovaním mesta. Moskva niekoľkokrát vyzvala tamojších obrancov, aby zložili zbrane, tí niečo také doteraz odmietali.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes vyzvala Rusko, aby umožnilo evakuáciu civilistov aj zranených vojakov. „Je tam okolo 1000 civilistov a 500 zranených vojakov. Tí všetci dnes musia byť z Azovstalu vyslobodení,“ uviedla na facebooku.

Russian war in Ukraine concept. Silhouette of armed soldiers against Ukrainian flag and burned out city. Creative artwork decoration. Night fighting scene. Selective focus

Dohromady v zničenom meste v hrozných podmienkach podľa dnešného oznámenia Zelenského prežíva 120 000 civilistov z pôvodných 400 000 obyvateľov, ktoré malo mesto pred začiatkom invázie.
Mariupolský starosta Vadym Bojčenko dnes podľa Reuters povedal, že na evakuáciu dnes čakalo asi 200 ľudí, ale žiadne autobusy pre nich ani do troch hodín popoludní miestneho času (14:00 SELČ) neprišli. V stredu sa podľa neho podarilo z mesta odísť 80 ľuďom.

━ nové příběhy

Čistenie fasády od lastovičiek a iných nevítaných návštevníkov

Fasáda je tvárou každého rodinného domu či každej bytovky, a teda aj vizitkou majiteľov. Čistá a dobre udržiavaná fasáda nielenže zvyšuje hodnotu celej nehnuteľnosti,...

Ako ľahko vytvoriť súkromie na vašom pozemku? Pomôže tieniaca tkanina na plot

Je mnoho rodín alebo jednotlivcov, ktorí nemajú peniaze nazvyš na to, aby si nechali postaviť plot podľa svojich predstáv. Spravidla ide o plot, ktorý...

Tipy na úspešnú záhradnú párty

Zahradná párty je skvelý spôsob, ako stráviť príjemný čas s priateľmi a rodinou v relaxačnom prostredí svojej záhrady. Tieto neformálne stretnutia ponúkajú ideálnu príležitosť...

Vianočné dekorácie sú súčasťou vianočnej výzdoby.

Vianočná výzdoba pozostáva už tradične z vianočného stromčeka a dopĺňa ju aj vianočná girlanda či adventný veniec. Adventný veniec, na ktorom sa postupne zapaľujú štyri adventné...

Aké palivo do vozidla: Diesel, benzín alebo elektrina?

Súčasný automobilový priemysel ponúka širokú škálu možností paliva, čo môže zanechať mnohých vodičov v rozpakoch. Pri rozhodovaní medzi dieselom, benzínom a elektrinou zvážte niekoľko...
- Komerční sdělení -pr článek