- Reklama -zprávy

Do Ruska bolo násilne odvlečených vyše pol milióna Ukrajincov, uvádza Kyjev

Date:

Share:

Moskva z Ukrajiny do Ruska násilne odvliekla už pol milióna ľudí, povedal dnes predseda humanitárneho výboru ukrajinského parlamentu Mykyta Poturajev v Európskom parlamente. Červený kríž vyzval, aby sa pokúsil s týmito Ukrajincami spojiť, napísala agentúra Reuters.

„Pol milióna ukrajinských občanov bolo bez súhlasu odvlečených z Ukrajiny do Ruskej federácie. Bohužiaľ momentálne nie je žiadna možnosť sa s týmito ľuďmi spojiť,“ povedal Poturajev europoslancom.

O rovnakom počte deportovaných Ukrajincov minulý týždeň hovoril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reuters uvádza, že toto číslo nemožno overiť. Ruské ministerstvo obrany na otázku zatiaľ neodpovedalo.

Pád Mariupolu by mohol byť kritický pre ukrajinskú obranu Donbasu, myslí si expert

Bezmála 550 000 utečencov z Ukrajiny sa v Rusku nachádza podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý sa opiera o dáta ruskej vlády. Z tejto štatistiky ale nemožno vyčítať, za akých okolností sa ľudia do Ruska dostali. Celkom Ukrajinu kvôli ruskej agresii opustilo vyše päť miliónov ľudí. Ďalších viac ako sedem miliónov muselo opustiť svoje domovy, zostávajú ale na Ukrajine, uviedol dnes UNHCR.

Uznesenie ruskej vlády z tohtoročného 12. marca sa zmieňuje aj o 95 909 ľuďoch, ktorí opustili územie Ukrajiny, vrátane dvoch separatistických republík na východe krajiny. O mesiac neskôr ruská armáda uviedla, že pred silnejúcimi bojmi zachránila 138 014 civilistov z Mariupolu.

Násilné a hromadné presuny civilistov počas konfliktu na území okupačnej mocnosti zakazujú ženevské dohovory a klasifikujú ich ako vojnový zločin.

Poturajev povedal, že sa obáva o osud tých Ukrajincov, ktorí boli podľa neho poslaní do Ruska. „Vieme o takzvaných filtračných táboroch pre ukrajinských občanov,“ dodal s odkazom na zariadenia, ktoré napríklad podľa mariupolských úradov slúžia na prerozdeľovanie Ukrajincov do rôznych vzdialených miest v Rusku. Radnica tohto prístavu dnes informovala, že sa na území Mariupolu nachádzajú štyri také tábory.


Ruskí vojaci v Doneckej oblasti na začiatku apríla | zdroj: Profimedia

„To je jeden z možných smerov činnosti Červeného kríža, prinajmenšom nájsť týchto odvlečených jedincov a pochopiť, čo sa s nimi (na území Ruska) deje,“ vyzval Poturajev. Zástupkyňa Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Alexandra Boivinová uviedla, že jej organizácia s ruskými úradmi rokuje o pomoci.

„V tejto chvíli nemôžem odpovedať na otázku, či boli títo ľudia násilne vysídlení. Ale je to určite otázka, ktorá vyvoláva obavy,“ povedala Boivinová počas rozpravy Európskeho parlamentu.

━ nové příběhy

Čistenie fasády od lastovičiek a iných nevítaných návštevníkov

Fasáda je tvárou každého rodinného domu či každej bytovky, a teda aj vizitkou majiteľov. Čistá a dobre udržiavaná fasáda nielenže zvyšuje hodnotu celej nehnuteľnosti,...

Ako ľahko vytvoriť súkromie na vašom pozemku? Pomôže tieniaca tkanina na plot

Je mnoho rodín alebo jednotlivcov, ktorí nemajú peniaze nazvyš na to, aby si nechali postaviť plot podľa svojich predstáv. Spravidla ide o plot, ktorý...

Tipy na úspešnú záhradnú párty

Zahradná párty je skvelý spôsob, ako stráviť príjemný čas s priateľmi a rodinou v relaxačnom prostredí svojej záhrady. Tieto neformálne stretnutia ponúkajú ideálnu príležitosť...

Vianočné dekorácie sú súčasťou vianočnej výzdoby.

Vianočná výzdoba pozostáva už tradične z vianočného stromčeka a dopĺňa ju aj vianočná girlanda či adventný veniec. Adventný veniec, na ktorom sa postupne zapaľujú štyri adventné...

Aké palivo do vozidla: Diesel, benzín alebo elektrina?

Súčasný automobilový priemysel ponúka širokú škálu možností paliva, čo môže zanechať mnohých vodičov v rozpakoch. Pri rozhodovaní medzi dieselom, benzínom a elektrinou zvážte niekoľko...
- Komerční sdělení -pr článek